Sorry, this article is not available in your language.

Blog

03. 07. 2018

Hrajte si a rozvíjejte se – 6 chytrých aktivit na prázdniny

Léto je přesně ten čas, kdy je nejlepší zapomenout na učení a prostě si ho pořádně užít. Vidíte, a já zrovna chci psát o výzkumech mozku a o tom, jak souvisí s učením. Proč? Protože podle těchto výzkumů se učíme nejlépe, pokud je učení spojeno s emocemi a pokud nám dává smysl. No a v létě děláme spoustu věcí, které nás baví a které nám smysl dávají. Tak toho pojďme využít!

Mluvte o zážitcích, vytvořte si letní deníček

Čas prázdnin je jako stvořený k hezkým zážitkům a také k tomu, abychom si o nich povídali. Právě tak nejlépe rozvíjíme emoční inteligenci svých dětí. Jinými slovy pomáháme dětem k tomu, aby lépe porozuměly sobě i druhým. Povídejte si proto s dětmi o tom, co hezkého v létě prožíváte a jak se při tom cítíte. Můžete si třeba společně vytvořit letní deníček. Nic nového pod sluncem, řeknete si možná. Těžko také najít něco, co tu ještě nebylo. Nicméně můžete společně s dětmi hledat různé nové způsoby, jak deníček udělat originální. Třeba do něj můžete s dětmi kreslit svá pozorování přírody, nalepit si do něj kousek mechu nebo zajímavé kamínky či přidat obrázky z cest. Také můžete přidat pozdravy od lidí, se kterými jste se setkali, či obtisknutou tlapku pejska, se kterým jste se skamarádili. Deníček pak později skvěle poslouží k povídání o tom, co jsme se v létě naučili a co jsme zažili. Když něco naučíte děti přímo v přírodě a budou to mít spojené s emocemi, lépe si to budou pamatovat.

Smějte se, až se budete za břicho popadat

Podle výzkumů smích snižuje stres, posiluje imunitní systém a humor navíc přispívá k lepšímu učení. Ostatně jedni z nejlepších učitelů byli právě ti, kteří mě uměli rozesmát. Léto je jako stvořené pro různé veselé kousky. Vyprávějte si na výletech vtipy a veselé historky a zpívejte si oblíbené veselé písničky. Můžete zkusit různě měnit hlas podle rolí, jednou budete zpívat jako prasátko, pak jako čarodějnice, nafoukaná princezna nebo někdo, kdo má velkou rýmu. Legraci si také užijete, když si budete představovat, co asi říkají zvířátka. Nakonec se s nimi můžete pustit i do rozhovoru. Pípejte na ptáčky, hafejte na psy, prostě se nebojte společně vyvádět a smát.

Vylezte si na strom

Pohyb v přírodě je důležitý nejen pro tělo, ale i pro mozek. Pohyb vyplavuje adrenalin, zlepšuje náladu i zbystřuje smysly. V dnešní době se často setkáváme s přehnaným strachem z toho, aby se dětem něco nestalo, aby se neušpinily apod. Měli bychom ale mít na paměti, že právě tyto věci (samozřejmě v rozumné míře) dětem svědčí. Podle studie z roku 2015 lezení na stromy nebo chození po kládě zlepšují kognitivní funkce mozku. Vědci se domnívají, že jedním z důvodů je to, že při takové činnosti musíme neustále zapojovat obě mozkové hemisféry. Chcete zlepšit krátkodobou paměť sebe i svých dětí? Šup na strom!

Zapojte děti do plánování a rozhodování

Mozkové závity si děti pěkně protáhnou, pokud je zapojíte do plánování výletů. Dovolenou a delší výlety budete mít už asi naplánované sami, jsou tu ale menší výlety na den či dva. Ukažte dětem mapu a společně rozhodujte, kam byste se mohli jet podívat. Nejlepší je dětem dopředu snížit výběr na pár možností (nejvíce tři), protože na výběr z řady možností ještě není dětský mozek uzpůsobený. Najděte si obrázky míst na internetu nebo v průvodci, přemýšlejte, co všechno byste na tom místě mohli podniknout a zažít. Zvažte, jak je to daleko. Potom společně rozhodněte, kam se v nejbližších dnech vypravíte. Uvidíte, že se děti budou na takový výlet víc těšit, než kdyby vše někdo rozhodl za ně.

Pořádně si začichejte

Je známá věc, že nejlépe se učíme, když zapojíme všechny smysly. A právě léto je k zapojení smyslů jako stvořené. Všude je spousta barev, vůní a zvuků. Stejně jako třeba barvy jsou důležité i vůně. Některé jsou dobré na uklidnění (třeba levandule nebo meduňka), jiné dodají energii. Až příště půjdete do lesa nebo někam jinam, nechte děti zavřít oči a říct, co všechno cítí. Také si můžete sebrat pár voňavých bylinek do krabiček a udělat z nich čichovou hádanku. Ta spočívá v tom, že uděláte do krabiček otvory a děti musí najít, ve kterých krabičkách je stejná vůně.

Hledejte v přírodě vzorce

Inteligence spočívá v tom, že jsme schopni identifikovat různé vzorce a vztahy mezi nimi, ať už to jsou vzorce v jazyce nebo matematické vztahy. A příroda je vzorců plná. Můžete zkoumat, jaké vzorce vytvářejí kruhy na vodě, jak jsou seskupeny šupinky šišky a po jakých cestách se vydávají mravenci.  Všechny tyto objevy také můžete přidat do letního deníčku, o kterém jsme mluvili na začátku.

Přejeme vám léto plné krásných zážitků, lezení po stromech, nádherných vůní a smíchu.

Autor:

Ladislava Whitcroft

Zdroje:

Bergland, Christopher (2015).Want to Improve Your Cognitive Abilities? Go Climb a Tree!  [Online]. In Psychologytoday.com.

Share
close
Related posts

Blog

How to Entertain Children When They're Sick

You are at work and everything runs at its usual pace. Suddenly, the phone rings and you hear a familiar voice. Your kindergarten teacher has just told you that your little one is sick and needs to get home ASAP. So it’s more than just a runny nose after all...

19. 11. 2018

Blog

Better Understand Your Infants Using Signs and Gestures

Parents are always trying to find ways how to understand their child better and sooner. More and more often, new approaches and methods are being developed that help families communicate with their child shortly after birth. That’s because even infants are trying to communicate with their surroundings. They perceive their mother’s voice and human language even before they are born – i.e. in the womb. After birth, children can differentiate a human voice from other sounds and react to it. However, it takes some time before children are able to control their voice system and say first words and sentences. But this doesn’t mean they don’t perceive the world around them and do not wish to communicate with it. They just do it differently than us adults. How?

04. 10. 2018

Blog

How to Be the Most Magical Grandparent Ever

Let’s start off with a question: if you have grandchildren, how often do you see them? Or if you’re a parent, how often do your kids see their grandma or grandpa? Do you think it’s too much, not enough, or just enough? According to a British study, 30% of grandparents see their grandchildren multiple times a week, and another study showed that 32% of grandparents see their grandchildren less than once a month, with grandmothers spending more time with their grandchildren than grandfathers. What do these statistics mean? Should kids be around their grandparents more?

17. 09. 2018